Roboty publiczne
Nabór wniosków o organizowanie robót publicznych w 2019 roku (forma archiwalna)
Adresaci: wszyscy
Lokalizacja: PUP Bełchatów
Termin przyjmowania zgłoszeń: od 02-01-2019 do 31-05-2019
Data od: 02-01-2019
Data do: 31-05-2019
Powiatowy Urząd Pracy w Bełchatowie informuje, że od dnia 2 stycznia 2019 r. przyjmowane będą wnioski o organizowanie robót publicznych.
Wszelkie informacje dot. robót publicznych można uzyskać w siedzibie urzędu w pokoju nr 21 lub pod numerem telefonu 44 631 40 47.
Roboty publiczne
Jest to pomoc dla pracodawcy, który zatrudni w okresie nie dłuższym niż 12 miesięcy przy wykonywaniu prac, które są finansowane lub dofinansowane ze środków samorządu terytorialnego, budżetu państwa, funduszy celowych, organizacji pozarządowych, spółek wodnych i ich związków - zgodnie z ustawą z dn. 20.04.2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jednolity Dz. U. z 2019 r., poz. 1482 z późn. zm.). |
Roboty publiczne mogą być organizowane przez:
- powiaty (z wyłączeniem prac organizowanych w urzedach pracy),
- gminy,
- organizacje pozarządowe statutowo zajmujące się problematyką ochrony środowiska, kultury, oświaty, kultury fizycznej i turystyki, opieki zdrowotnej, bezrobocia oraz pomocy społecznej,
- spółki wodne i ich związki.
Organizator robót publizcnych może wskazać pracodawcę, u którego będą wykonywane roboty publiczne i wówczas ten wskazany pracodawca będzie beneficjentem pomocy.
Pomoc w ramach robót publicznych to refundacja części kosztów poniesionych na wynagrodzenia, nagrody oraz składki na ubezpieczenia społeczne skierowanych bezrobotnych w wysokości uprzednio uzgodnionej, nieprzekraczającej jednak kwoty ustalonej jako iloczyn liczby zatrudnionych w miesącu w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy oraz 50% przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w ostatnim dniu zatrudnienia każdego rozliczanego miesiąca i składek na ubezpieczenia społeczne od refundowanego wynagrodzenia. Refundacja jest udzielana zgodnie z warunkami dopuszczalności pomocy de minimis.
Limit pomocy de minimis stanowi równowartość 200 tys. euro w trzech kolejnych latach obrotowych (szczegóły na stronie www.uokik.gov.pl).
Planowane jest organizowanie robót publicznych trwających do 6 miesięcy.
W 2019 roku Dyrektor Urzędu będzie przyznawał środki na organizację robót publicznych w oparciu o następujące kryteria:
- zobowiązanie organizatora do zatrudnienia po okresie refundacji;
- deklarowany okres zatrudnienia po okresie refundacji (preferowane zatrudnienie to połowa okresu refundacji).
Refundacja części wynagrodzenia i składki na ubezpieczenie społeczne od tej kwoty, jest dokonywana na podstawie wniosku Pracodawcy składanego po każdym przepracowanym przez osobę zatrudnioną miesiącu, po wypłaceniu wynagrodzenia oraz składek na ubezpieczenie społeczne.
W 2019 roku miesięczna stawka refundacji wynosi 1 300,00 zł + FUS
W przypadku rozwiązania umowy o pracę przez skierowanego bezrobotnego, rozwiązania z nim umowy o pracę na podstawie art. 52 ustawy z dn. 26.06.1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz. U. z 2016 r., poz. 1666 z późn. zm.) lub wygaśnięcia stosunku pracy skierowanego bezrobotnego w okresie refundacji lub przed upływem 3 miesięcy po okresie refundacji, starosta kieruje na zwolnione stanowisko pracy innego bezrobotnego.
Odmowa przyjęcia kolejnej skierowanej przez urząd osoby bezrobotnej będzie skutkować zwrotem otrzymanej pomocy w całości wraz z odsetkami ustawowymi.
Obowiązek zwrotu uzyskanej pomocy występuje w przypadku niewywiązania się z warunku utrzymania w zatrudnieniu skierowanego bezrobotnego przez okres objęty refundacją oraz przez okres 3 miesięcy po zakończeniu refundacji lub naruszenia innych warunków umowy. Zwrot następuje wraz z odsetkami ustawowymi naliczonymi od całości uzyskanej pomocy od dnia otrzymania pierwszej refundacji.
Do pracy w ramach zawartej umowy o organizowanie robót publicznych może być skierowana każda osoba bezrobotna zgodnie z Indywidualnym Planem Działania.
Zgodnie z art. 57 ust. 6 ustawy w ramach robót publicznych starosta może dokonać zwrotu przez okres do 12 miesięcy poniesionych przez organizatora robót publicznych kosztów z tytułu zatrudnienia skierowanych bezrobotnych, w wysokosci uprzednio uzgodnionej, nieprzekraczającej jednak przeciętnego wynagrodzenia i składek na ubezpieczenie społeczne od refundowanego wynagrodzenia za każdego bezrobotnego, jeżeli refundacja obejmuje koszty poniesione za co drugi miesiąc ich zatrudnienia.
Podstawa prawna: |
Informacje: w urzędzie pokój nr 21 lub pod nr telefonu (44) 631-40-48 |
Nazwa pliku | Data dodania | Rozmiar pliku | Pobrań | |
![]() |
Wniosek do miesięcznego rozliczenia roboty publicznych 2019.doc | 20-05-2019 | 60,5 kB | 23 |
![]() |
Wniosek do miesięcznego rozliczenia roboty publicznych 2019.pdf | 20-05-2019 | 273,07 kB | 26 |
![]() |
Zasady gospodarowania środkami 2019.pdf | 24-04-2019 | 443,39 kB | 38 |
![]() |
załącznik nr 3 - formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis.pdf | 24-04-2019 | 626,47 kB | 145 |