Odwołanie od decyzji administracyjnej
Odwołanie od decyzji administracyjnej
Od decyzji administracyjnej wydanej przez organ I instancji przysługuje stronie niezadowolonej z rozstrzygnięcia prawo do wniesienia odwołania, o czym organ I instancji informuje stronę w stosownym pouczeniu zawartym w treści tej decyzji.
Odwołanie wnosi się do właściwego organu odwoławczego za pośrednictwem organu, który wydał decyzję.
Odwołanie wnosi się w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronie, a gdy decyzja została ogłoszona ustnie - od dnia jej ogłoszenia stronie.
Jeżeli organ administracji publicznej, który wydał decyzję, uzna, że odwołanie zasługuje w całości na uwzględnienie, może wydać nową decyzję, w której uchyli lub zmieni zaskarżoną decyzję - w terminie 7 dni od daty doręczenia do siedziby urzędu ww. odwołania.
Jeżeli natomiast organ I instancji stoi na stanowisku, iż brak jest przesłanek uzasadniających uwzględnienie w całości odwołania, przekazuje to odwołanie wraz z aktami sprawy do organu II instancji w celu wydania stosownego rozstrzygnięcia w sprawie - w terminie 7 dni od daty doręczenia odwołania, jeżeli w terminie tym nie została wydana nowa decyzja.
Jeżeli z przyczyn niezależnych od strony postępowania nastąpiło uchybienie ustawowego terminu do wniesienia odwołania, strona wnosi obok odwołania również wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania, w którym należy uwiarygodnić przyczyny niewniesienia odwołania w terminie.
Organ odwoławczy może przeprowadzić na żądanie strony lub z urzędu dodatkowe postępowanie w celu uzupełnienia dowodów i materiałów w sprawie albo zlecić przeprowadzenie tego postępowania organowi, który wydał decyzję.
Organ odwoławczy stwierdza w drodze postanowienia niedopuszczalność odwołania oraz uchybienie terminu do wniesienia odwołania. Postanowienie w tej sprawie jest ostateczne.
Strona może cofnąć odwołanie przed wydaniem decyzji przez organ odwoławczy. Organ odwoławczy nie uwzględni jednak cofnięcia odwołania, jeżeli prowadziłoby to do utrzymania w mocy decyzji naruszającej prawo lub interes społeczny.
Załatwienie sprawy wymagającej przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego powinno nastąpić nie później niż w ciągu miesiąca, a sprawy szczególnie skomplikowanej - nie później niż w terminie dwóch miesięcy od dnia wszczęcia postępowania, zaś w postępowaniu odwoławczym - w ciągu miesiąca od dnia otrzymania odwołania.
Odwołanie należy złożyć w formie pisemnej do Powiatowego Urzędu Pracy, który wydał zaskarżoną decyzję. |
Wznowienie postępowania zakończonego decyzją ostateczną
W szczególnie uzasadnionych przypadkach, określonych w art. 145, 145a oraz 145b ustawy z dnia 14 czerwca 1960 roku - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2020r., poz. 256 ze zm.) w sprawie zakończonej decyzją ostateczną, bezrobotny może wystąpić z podaniem o wznowienie postępowania i uchylenie bądź zmianę decyzji.
Podanie o wznowienie postępowania wnosi się do organu administracji publicznej, który wydał w sprawie decyzję w I instancji, w terminie 1 miesiąca od dnia, w którym strona dowiedziała się o okoliczności stanowiącej podstawę do wznowienia postępowania. W przypadku jednak, gdy strona bez własnej winy nie brała udziału w postępowaniu, termin do złożenia podania o wznowienie postępowania biegnie od dnia, w którym strona dowiedziała się o decyzji.
Do podania, o którym mowa powyżej, należy załączyć dokumenty potwierdzające zaistnienie okoliczności uzasadniających wydanie postanowienia w przedmiocie wznowienia postępowania. Postanowienie stanowi podstawę do przeprowadzenia przez właściwy organ postępowania co do przyczyn wznowienia oraz co do rozstrzygnięcia istoty sprawy.
Odmowa wznowienia postępowania następuje w drodze postanowienia, na które służy zażalenie.
Decyzja w sprawie wydawana jest w terminie 1 miesiąca, a w szczególnie uzasadnionych przypadkach – nie później niż w terminie 2 miesięcy od dnia wszczęcia postępowania.
Do terminów określonych powyżej nie wlicza się terminów przewidzianych w przepisach prawa dla dokonania określonych czynności, okresów zawieszenia postępowania oraz okresów opóźnień spowodowanych z winy strony albo z przyczyn niezależnych od organu.
Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 roku - Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2020 roku, poz. 256 ze zm.).